“UZBEK OVERSEAS GEOLOGY COMPANY” MChJ hamda “Navoiyuran” DK vakillaridan iborat delegatsiya Mo‘g‘ulistonda
Xizmat safari davomida “UZBEK OVERSEAS GEOLOGY COMPANY” MChJ direktor o'rinbosari Avzal Mirabdullayev “Mon Аtom” davlat kompaniyasi vakillari bilan suhbatlashib, 2026-yil davomida Mo‘g‘uliston hududida uranga istiqbolli bo‘lgan maydonlarda geologiya-qidiruv ishlarini olib borish masalasi bo‘yicha muzokaralar o‘tkazdi.
Xususan, joriy yil aprel oyida Hukumatlar o‘rtasida kutilayotgan yig‘ilishda ikki davlat Kon-geologiya vazirligi hamda tashkilotlari o‘rtasida strategik kelishuvni imzolash hamda strategik kelishuvga muvofiq, O‘zbekiston “UZBEK OVERSEAS GEOLOGY COMPANY” MChJ va “Mon Аtom” davlat kompaniyasi o‘rtasida xizmat ko‘rsatish shartnomasini imzolagan holda uranga istiqbolli bo‘lgan maydonlar bo‘yicha zarur hujjatlar to‘plamini, xususan, geologik va ekologik loyihalarni ishlab chiqish, zarur bo‘lgan sertifikatlar, maʼlumotlarni jamlagan holda Mo‘g‘ulistonni litsenziya beradigan masʼul tashkilotiga hujjatlarni topshirishga kelishib olindi.
Aprel oyida bo‘ladigan yig‘ilish doirasida Strategik kelishuv va Xizmat ko‘rsatish shartnomasi imzolanib, “Monatom” davlat kompaniyasi ko'magida yuqorida aytib o‘tilgan loyiha hujjatlari ishlab chiqiladi hamda kerakli litsenziyalarni olish uchun masʼul tashkilotlarga topshiriladi.
Shu bilan birga, rasmiylashtirilishi kutilayotgan litsenziyalarga asosan geologiya-qidiruv ishlarini amalga oshirish uchun Mo‘g‘uliston hududida faoliyat yuritadigan burg‘ulash va geofizika kompaniyalari bilan ham shartnoma imzolash bo‘yicha muzokaralar olib borilmoqda.
Joriy yilda tegishli litsenziyalarni rasmiylashtirish hamda Mo‘g‘uliston hududida uranga istiqbolli bo‘lgan maydonlarda geologiya-qidiruv ishlarini olib borish rejalashtirilgan. Dastlabki ishlab chiqilgan loyiha hujjatlariga muvofiq, dastlabki bosqichda ajratilgan maydonlarda to‘liq kompleksda 60 000 metrga yaqin burg‘ulash ishlarini olib borish kutilmoqda. Dastlabki ishlar natijasiga muvofiq ushbu maydonlarning potensial zaxiralari miqdori aniqlanib, keyingi bosqichlar uchun aniqlashtirilgan geologiya-qidiruv ishlari dasturi ishlab chiqiladi.

Делегация в составе представителей ООО «Uzbek Overseas Geology Company» и государственного предприятия «Навоийуран» находится в Монголии
В ходе деловой поездки заместитель директора ООО «Uzbek Overseas Geology Company» Авзал Мирабдуллаев провел переговоры с представителями государственной компании «Mon Аtom» и обсудил вопрос проведения геологоразведочных работ в перспективных урановых месторождениях Монголии в течении 2026 года.
В частности, было обсуждено подписание стратегического соглашения между министерствами горнодобывающей промышленности и геологии и организациями двух стран, а также, о подаче документов в ответственную организацию по выдаче лицензии Монголии в соответствии со стратегическим соглашением, подписав договор об оказании услуг между ООО «UZBEK OVERSEAS GEOLOGY COMPANY» и государственной компанией «Mon Аtom», о подготовке комплекта необходимых документов для перспективных урановых месторождений, в частности, о разработке геолого-экологических проектов, составлении необходимых сертификатов и информации на предстоящей встрече правительств в апреле текущего года.
В рамках встречи, которая состоится в апреле, будут подписаны Стратегическое соглашение и Соглашение об оказании услуг, а Государственной компанией «Mon Аtom» будут разработаны вышеупомянутые проектные документы, а также будут представлены организациям, ответственным за получение необходимых лицензий.
В то же время ведутся переговоры о подписании контрактов с буровыми и геофизическими компаниями, работающими на территории Монголии, для проведения геологоразведочных работ на основе ожидаемых лицензий.
В этом году планируется оформление соответствующие лицензий и проведение геологоразведочных работ в районах Монголии с перспективными урановыми месторождениями. Согласно предварительной проектной документации, на участках, выделенных на начальном этапе, планируется провести бурение около 60 000 метров на всей территории комплекса. По результатам предварительной работы будут определены потенциальные запасы этих участков и разработана подробная программа геологоразведочных работ для следующих этапов.