“UZBEK OVERSEAS GEOLOGY COMPANY” MChJ hamda “Navoiyuran” DK vakillaridan iborat delegatsiya Mo‘g‘ulistonda
Xizmat safari davomida “UZBEK OVERSEAS GEOLOGY COMPANY” MChJ direktor o'rinbosari Avzal Mirabdullayev “Mon Аtom” davlat kompaniyasi vakillari bilan suhbatlashib, 2026-yil davomida Mo‘g‘uliston hududida uranga istiqbolli bo‘lgan maydonlarda geologiya-qidiruv ishlarini olib borish masalasi bo‘yicha muzokaralar o‘tkazdi.
Xususan, joriy yil aprel oyida Hukumatlar o‘rtasida kutilayotgan yig‘ilishda ikki davlat Kon-geologiya vazirligi hamda tashkilotlari o‘rtasida strategik kelishuvni imzolash hamda strategik kelishuvga muvofiq, O‘zbekiston “UZBEK OVERSEAS GEOLOGY COMPANY” MChJ va “Mon Аtom” davlat kompaniyasi o‘rtasida xizmat ko‘rsatish shartnomasini imzolagan holda uranga istiqbolli bo‘lgan maydonlar bo‘yicha zarur hujjatlar to‘plamini, xususan, geologik va ekologik loyihalarni ishlab chiqish, zarur bo‘lgan sertifikatlar, maʼlumotlarni jamlagan holda Mo‘g‘ulistonni litsenziya beradigan masʼul tashkilotiga hujjatlarni topshirishga kelishib olindi.
Aprel oyida bo‘ladigan yig‘ilish doirasida Strategik kelishuv va Xizmat ko‘rsatish shartnomasi imzolanib, “Monatom” davlat kompaniyasi ko'magida yuqorida aytib o‘tilgan loyiha hujjatlari ishlab chiqiladi hamda kerakli litsenziyalarni olish uchun masʼul tashkilotlarga topshiriladi.
Shu bilan birga, rasmiylashtirilishi kutilayotgan litsenziyalarga asosan geologiya-qidiruv ishlarini amalga oshirish uchun Mo‘g‘uliston hududida faoliyat yuritadigan burg‘ulash va geofizika kompaniyalari bilan ham shartnoma imzolash bo‘yicha muzokaralar olib borilmoqda.
Joriy yilda tegishli litsenziyalarni rasmiylashtirish hamda Mo‘g‘uliston hududida uranga istiqbolli bo‘lgan maydonlarda geologiya-qidiruv ishlarini olib borish rejalashtirilgan. Dastlabki ishlab chiqilgan loyiha hujjatlariga muvofiq, dastlabki bosqichda ajratilgan maydonlarda to‘liq kompleksda 60 000 metrga yaqin burg‘ulash ishlarini olib borish kutilmoqda. Dastlabki ishlar natijasiga muvofiq ushbu maydonlarning potensial zaxiralari miqdori aniqlanib, keyingi bosqichlar uchun aniqlashtirilgan geologiya-qidiruv ishlari dasturi ishlab chiqiladi.

A delegation consisting of representatives from “Uzbek Overseas Geology Company “LLC and state-owned enterprise “Navoiyuran” is visiting Mongolia
During business trip, Avzal Mirabdullaev, Deputy Director of “Uzbek Overseas Geology Company” LLC, held talks with representatives of state-owned company “Mon Atom” and discussed conducting geological exploration at promising uranium deposits in Mongolia by 2026.
Specifically, signing of a strategic agreement between Mines of Mining and Geology and organizations of two countries was discussed, as well as the submission of documents to Mongolian licensing authority in accordance with strategic agreement by signing a service agreement between “UZBEK OVERSEAS GEOLOGY COMPANY” LLC and the state-owned company “Monatom”, and preparation of a set of necessary documents for promising uranium deposits, specifically regarding development of geological and environmental projects, preparation of necessary certificates, and information to be provided at upcoming government meeting in April of this year.
During the meeting, which will take place in April, the Strategic Agreement and Service Agreement will be signed, and state-owned company “Mon Atom” will develop aforementioned project documents and submit them to organizations responsible for obtaining necessary licenses.
At the same time, negotiations are underway to sign contracts with drilling and geophysical companies operating in Mongolia for geological exploration based on expected licenses.
This year, relevant licenses are planned to be obtained and geological exploration work to be conducted in areas of Mongolia with promising uranium deposits. According to preliminary design documentation, approximately 60,000 meters of drilling are planned across entire complex at sites allocated during initial phase. Based on preliminary work, potential reserves of these sites will be determined and a detailed exploration program for subsequent stages will be developed.