Surxondaryoda yangi sanoat markazi: xalqaro hamkorlik va iqtisodiy o‘sishga yo‘l ochayotgan “UOGC Termiz branch” MChJ loyihasi
Surxondaryo viloyatida sanoat salohiyatini oshirish, investitsiyalarni jalb etish va yangi ish o‘rinlarini yaratishga qaratilgan navbatdagi yirik loyiha amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 25-yanvardagi “Afg‘onistondagi mineral-xomashyo resurslarini hamkorlikda o‘zlashtirishga qaratilgan istiqbolli loyihalarni amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda Surxondaryo viloyati hokimligi hamkorligida “Uzbek Overseas Geology Company” MChJga Termiz erkin iqtisodiy zonasi ishtirokchisi maqomi berildi.
Mazkur qaror asosida kompaniya tomonidan filial yoki shu‘ba korxona tashkil etish uchun yer maydonlari o‘rganildi. Taqdim etilgan hujjatlar va belgilangan koordinatlarga asosan umumiy maydoni 2,43 gektarni tashkil etuvchi hududning 2 gektar qismi ochiq auksion savdolariga chiqarildi. O‘tkazilgan auksion yakunlariga ko‘ra, “Uzbek Overseas Geology Company” MChJ g‘olib deb topildi.
Natijada kompaniyaning Termiz shahridagi shu‘basi “UOGC Termiz branch” MChJ nomi bilan tashkil etildi va rasmiy ravishda “Termiz” erkin iqtisodiy zonasi faol ishtirokchisiga aylandi.
Bugungi kunda “UOGC Termiz branch” MChJ tomonidan erkin iqtisodiy zona hududida yirik investitsion loyihalar qurilishi boshlab yuborilgan. Xususan, granit plitalar ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirishga qaratilgan zamonaviy sanoat majmuasi barpo etilishi rejalashtirilmoqda.
Kuni kecha Surxondaryo viloyati hokimi U.Qosimov, Tog‘-kon sanoati va geologiya vaziri maslahatchisi B.Narmatov va “Uzbek Overseas Geology Company” MChJ rahbariyati va xodimlari “Termiz” erkin iqtisodiy zonasida bo‘lib, mazkur loyiha doirasida qurilishi rejalashtirilgan bo‘sh maydonlar bilan tanishdilar. Loyihaning texnik-iqtisodiy ko‘rsatkichlari, ishlab chiqarish quvvatlari va kelgusidagi rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi.
Ushbu loyiha nafaqat hududiy sanoatni rivojlantirish, balki mamlakat iqtisodiyotiga ham muhim hissa qo‘shadi. Xususan, granit mahsulotlari ishlab chiqarish orqali import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar hajmi oshiriladi, eksport salohiyati kengayadi hamda qo‘shimcha valyuta tushumlari ta’minlanadi. Shu bilan birga, loyiha doirasida yangi ish o‘rinlari yaratilishi aholining bandligini oshirishga xizmat qiladi.
Rejalarga ko‘ra, zavodning ishga tushirilishi 2026-yilning uchinchi choragiga mo‘ljallangan bo‘lib, u Surxondaryo viloyatini respublikaning muhim sanoat markazlaridan biriga aylantirish yo‘lida muhim qadam bo‘ladi.

New Industrial Center in Surkhandarya: “UOGC Termiz Branch” LLC project opens the way for international cooperation and economic growth
Another major project is being implemented in Surkhandarya region, aimed at increasing industrial potential, attracting investment, and creating new jobs.
In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated January 25, 2025, “On measures to implement promising projects aimed at the joint development of mineral resources of Afghanistan” in cooperation with the Ministry of Investment, industry and trade and Khokimiyat of Surkhandarya region “Uzbek Overseas Geology Company” LLC, received participant status in the Termez Free Economic Zone.
Based on this resolution, the company conducted a land survey for the establishment of a branch or subsidiary. Based on the documents submitted and the coordinates provided, 2 hectares of land, with a total area of 2.43 hectares, were put up for public auction. Following the auction, “Uzbek Overseas Geology Company” LLC was declared as winner.
As a result, a branch of the company was established in Termez, named “UOGC Termiz Branch” LLC, which officially became an active participant in Termez Free economic zone.
“UOGC Termiz Branch” LLC has now begun implementing major investment projects in the free economic zone. Specifically, plans include the construction of a modern industrial complex aimed at expanding production capacity for granite slabs.
Yesterday, Surkhandarya region governor U.Kosimov, Advisor to the Minister of Mining and Geology B.Narmatov, and management and staff of “Uzbek Overseas Geology Company” LLC visited the Termez Free economic zone and inspected undeveloped areas designated for construction within project. The project’s technical and economic indicators, production capacity and future development prospects were discussed.
This project will make a significant contribution not only to the development of regional industry but also to the national economy. Specifically, granite production will increase the volume of import-substituting products, expand export potential, and generate additional foreign exchange earnings. At the same time, creation of new jobs within project will contribute to employment growth.
The plant is scheduled to launch in the third quarter of 2026, which will be an important step towards turning the Surkhandarya region into one of the most important industrial centers of the republic.