Surxondaryoda yangi sanoat markazi: xalqaro hamkorlik va iqtisodiy o‘sishga yo‘l ochayotgan “UOGC Termiz branch” MChJ loyihasi
Surxondaryo viloyatida sanoat salohiyatini oshirish, investitsiyalarni jalb etish va yangi ish o‘rinlarini yaratishga qaratilgan navbatdagi yirik loyiha amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 25-yanvardagi “Afg‘onistondagi mineral-xomashyo resurslarini hamkorlikda o‘zlashtirishga qaratilgan istiqbolli loyihalarni amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda Surxondaryo viloyati hokimligi hamkorligida “Uzbek Overseas Geology Company” MChJga Termiz erkin iqtisodiy zonasi ishtirokchisi maqomi berildi.
Mazkur qaror asosida kompaniya tomonidan filial yoki shu‘ba korxona tashkil etish uchun yer maydonlari o‘rganildi. Taqdim etilgan hujjatlar va belgilangan koordinatlarga asosan umumiy maydoni 2,43 gektarni tashkil etuvchi hududning 2 gektar qismi ochiq auksion savdolariga chiqarildi. O‘tkazilgan auksion yakunlariga ko‘ra, “Uzbek Overseas Geology Company” MChJ g‘olib deb topildi.
Natijada kompaniyaning Termiz shahridagi shu‘basi “UOGC Termiz branch” MChJ nomi bilan tashkil etildi va rasmiy ravishda “Termiz” erkin iqtisodiy zonasi faol ishtirokchisiga aylandi.
Bugungi kunda “UOGC Termiz branch” MChJ tomonidan erkin iqtisodiy zona hududida yirik investitsion loyihalar qurilishi boshlab yuborilgan. Xususan, granit plitalar ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirishga qaratilgan zamonaviy sanoat majmuasi barpo etilishi rejalashtirilmoqda.
Kuni kecha Surxondaryo viloyati hokimi U.Qosimov, Tog‘-kon sanoati va geologiya vaziri maslahatchisi B.Narmatov va “Uzbek Overseas Geology Company” MChJ rahbariyati va xodimlari “Termiz” erkin iqtisodiy zonasida bo‘lib, mazkur loyiha doirasida qurilishi rejalashtirilgan bo‘sh maydonlar bilan tanishdilar. Loyihaning texnik-iqtisodiy ko‘rsatkichlari, ishlab chiqarish quvvatlari va kelgusidagi rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi.
Ushbu loyiha nafaqat hududiy sanoatni rivojlantirish, balki mamlakat iqtisodiyotiga ham muhim hissa qo‘shadi. Xususan, granit mahsulotlari ishlab chiqarish orqali import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar hajmi oshiriladi, eksport salohiyati kengayadi hamda qo‘shimcha valyuta tushumlari ta’minlanadi. Shu bilan birga, loyiha doirasida yangi ish o‘rinlari yaratilishi aholining bandligini oshirishga xizmat qiladi.
Rejalarga ko‘ra, zavodning ishga tushirilishi 2026-yilning uchinchi choragiga mo‘ljallangan bo‘lib, u Surxondaryo viloyatini respublikaning muhim sanoat markazlaridan biriga aylantirish yo‘lida muhim qadam bo‘ladi.

Новый промышленный центр в Сурхандарье: проект ООО «UOGC Termiz branch» открывает путь для международного сотрудничества и экономического роста
В Сурхандарьинской области реализуется еще один крупный проект, направленный на увеличение промышленного потенциала, привлечение инвестиций и создание новых рабочих мест.
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25 января 2025 года «О мерах по реализации перспективных проектов, направленных на совместное освоение минерально-сырьевых ресурсов Афганистана», в сотрудничестве с Министерством инвестиций, промышленности и торговли и Хокимиятом Сурхандарьинской области ООО «Uzbek Overseas Geology Company» получило статус участника свободной экономической зоны Термез.
На основании этого постановления компания провела изучение земельных участков для создания филиала или дочерней компании. На основании представленных документов и указанных координат на открытый аукцион были выставлены 2 гектара территории общей площадью 2,43 гектара. По результатам аукциона победителем была объявлена ООО «Uzbek Overseas Geology Company».
В результате был создан филиал компании в Термезе под названием ООО «UOGC Termiz branch», который официально стал активным участником свободной экономической зоны «Термез».
На сегодняшний день ООО «UOGC Termiz branch» приступило к реализации крупных инвестиционных проектов в свободной экономической зоне. В частности, планируется строительство современного промышленного комплекса, направленного на расширение производственных мощностей по выпуску гранитных плит.
Вчера хоким Сурхандарьинской области У.Косимов, советник министра Горнодобывающей промышленности и геологии Б.Нарматов, а также руководство и сотрудники ООО «Uzbek Overseas Geology Company» посетили свободную экономическую зону «Термез» и ознакомились с незастроенными участками, предназначенными для строительства в рамках данного проекта. Были обсуждены технико-экономические показатели проекта, производственные мощности и перспективы дальнейшего развития.
Этот проект внесет значительный вклад не только в развитие региональной промышленности, но и в экономику страны. В частности, производство гранитной продукции увеличит объемы импортозамещающей продукции, расширит экспортный потенциал и обеспечит дополнительные валютные поступления. Одновременно создание новых рабочих мест в рамках проекта будет способствовать росту занятости.
Согласно планам, запуск эксплуатации завода запланирован на третий квартал 2026 года, что станет важным шагом на пути превращения Сурхандарьинской области в один из важнейших промышленных центров республики.