Havoni ifloslantirayotgan ishlab chiqarishlarga qarshi qat’iy choralar ko‘riladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva Administratsiya hamda aloqador idoralar rahbariyati ishtirokida Toshkent shahridagi ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha kechiktirib bo‘lmaydigan chora-tadbirlar yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Mavjud vaziyatga ta’sir ko‘rsatayotgan asosiy omillar, odamlar salomatligi va ekologiyaga salbiy ta’sirni kamaytirish yo‘llari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilishda o‘rnatilgan me’yorlar buzilgan hollarda havoni ifloslantirayotgan ishlab chiqarishlarga qarshi qat’iy choralar ko‘rish zarurligi alohida ta’kidlandi.
Odamlar salomatligi haqida gap ketganda, murosaga o‘rin yo‘q va bu tamoyil davlat uchun ham, biznes uchun ham birdek amal qilishi kerak,- dedi Administratsiya rahbari S.Mirziyoyeva.
Saida Shavkatovna shu kunlarda tezkor tartibda ishlab chiqilgan ekspert xulosalariga asoslanib, yaqin, o‘rta va uzoq muddatli istiqbolga mo‘ljallangan, tezkor choralardan tortib, kelgusida bunday holatlar takrorlanishining oldini olishga qaratilgan tizimli yechimlargacha qamrab olgan kompleks takliflarni ilgari surdi.
Xususan, ekologik nazoratni kuchaytirish, ifloslantiruvchi obyektlar faoliyatini cheklash, qurilishga qo‘yiladigan talablarni qat’iylashtirish, shaharni keng ko‘lamda ko‘kalamzorlashtirish va havo sifatini nazorat qilishning zamonaviy tizimini yaratish bo‘yicha chora-tadbirlar belgilandi.

В отношении предприятий, загрязняющих воздух, будут приняты строгие меры
Руководитель Администрации Президента Республики Узбекистан Саида Мирзиёева с участием руководства Администрации и заинтересованных ведомств провела совещание, посвящённое неотложным мерам по улучшению экологической обстановки в Ташкенте.
Были подробно рассмотрены основные факторы, влияющие на сложившуюся ситуацию, пути снижения негативного воздействия на здоровье людей и окружающую среду.
На совещании была подчеркнута необходимость принятия строгих мер в отношении предприятий, загрязняющих воздух, в случае нарушения установленных нормативов.
Когда речь идёт о здоровье людей, компромиссов быть не может, и этот принцип должен в равной степени применяться как к государству, так и к бизнесу, — отметила руководитель Администрации С. Мирзиёева.
На основе оперативно подготовленных в эти дни экспертных заключений Саида Шавкатовна представила комплексные предложения на ближайшую, среднесрочную и долгосрочную перспективу, от оперативных мер до системных решений, направленных на предотвращение повторения подобных ситуаций в будущем.
В частности, определены меры по усилению экологического контроля, ограничению деятельности загрязняющих окружающую среду объектов, ужесточению требований к строительству, масштабному озеленению города, созданию современной системы контроля качества воздуха.