Havoni ifloslantirayotgan ishlab chiqarishlarga qarshi qat’iy choralar ko‘riladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva Administratsiya hamda aloqador idoralar rahbariyati ishtirokida Toshkent shahridagi ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha kechiktirib bo‘lmaydigan chora-tadbirlar yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Mavjud vaziyatga ta’sir ko‘rsatayotgan asosiy omillar, odamlar salomatligi va ekologiyaga salbiy ta’sirni kamaytirish yo‘llari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilishda o‘rnatilgan me’yorlar buzilgan hollarda havoni ifloslantirayotgan ishlab chiqarishlarga qarshi qat’iy choralar ko‘rish zarurligi alohida ta’kidlandi.
Odamlar salomatligi haqida gap ketganda, murosaga o‘rin yo‘q va bu tamoyil davlat uchun ham, biznes uchun ham birdek amal qilishi kerak,- dedi Administratsiya rahbari S.Mirziyoyeva.
Saida Shavkatovna shu kunlarda tezkor tartibda ishlab chiqilgan ekspert xulosalariga asoslanib, yaqin, o‘rta va uzoq muddatli istiqbolga mo‘ljallangan, tezkor choralardan tortib, kelgusida bunday holatlar takrorlanishining oldini olishga qaratilgan tizimli yechimlargacha qamrab olgan kompleks takliflarni ilgari surdi.
Xususan, ekologik nazoratni kuchaytirish, ifloslantiruvchi obyektlar faoliyatini cheklash, qurilishga qo‘yiladigan talablarni qat’iylashtirish, shaharni keng ko‘lamda ko‘kalamzorlashtirish va havo sifatini nazorat qilishning zamonaviy tizimini yaratish bo‘yicha chora-tadbirlar belgilandi.

Strict measures will be taken against enterprises polluting the air
Saida Mirziyoyeva, Head of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan, held a meeting with the leadership of the Administration and relevant agencies on urgent measures to improve the environmental situation in Tashkent.
The main factors influencing the current situation and ways to reduce the negative impact on human health and the environment were discussed in detail.
The meeting emphasized the need to take strict measures against enterprises polluting the air in the event of violations of established standards.
When it comes to human health, there can be no compromise, and this principle must apply equally to both the government and businesses, noted Saida Mirziyoyeva.
Based on expert opinions quickly prepared during these days, Saida Shavkatovna presented comprehensive proposals for the near, medium, and long terms, ranging from immediate measures to systemic solutions aimed at preventing similar situations in the future.
In particular, measures were identified to strengthen environmental monitoring, restrict the activities of polluting facilities, tighten construction requirements, implement large-scale greening of the city, and create a modern air quality monitoring system.