ANIQLIK VA TARAQQIYOT YO‘LIDA: XALQARO GEOLOGIK LOYIHALARNING YANGI DAVRI
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 25-yanvardagi qaroriga muvofiq “O‘zbek geologiya qidiruv” AJ va “O‘zbekgeofizika” AJ ta’sischiligida xorijiy davlatlarda geologiya-qidiruv va geologik tadqiqot ishlarini amalga oshirishga ixtisoslashgan “Uzbek Overseas Geology Company” MCHJ tashkil etildi. Ushbu qaror mamlakatimiz geologiya sohasida yangi bosqichni boshlab berib, foydali qazilmalarni qidirish va ularni sanoat miqyosida o‘zlashtirish bo‘yicha xalqaro maydonda faol ishtirok etish imkoniyatlarini kengaytirdi.
O‘zbekiston iqtisodiyotini zarur xomashyo resurslari bilan barqaror ta’minlash, yangi konlarni aniqlash va ularni samarali o‘zlashtirish bugungi kunda strategik ahamiyatga ega vazifalardan biri hisoblanadi. Shu nuqtai nazardan “Uzbek Overseas Geology Company” nafaqat geologiya-qidiruv ishlarini amalga oshiruvchi tashkilot, balki ilg‘or texnologiyalar, raqamli yechimlar va innovatsion yondashuvlarni joriy etuvchi zamonaviy platforma sifatida shakllanmoqda.
Bugungi kunda kompaniya o‘z faoliyatini Mo‘g‘uliston Respublikasi, Afg‘oniston Islom Amirligi va Iordaniya Hoshimiylar Qirolligi hududlarida amalga oshirmoqda. Bu O‘zbekistonning geologiya sohasidagi salohiyatini xalqaro maydonda namoyon etib, iqtisodiy diplomatiyaning yangi yo‘nalishlarini shakllantirmoqda.
Afg‘oniston yo‘nalishidagi hamkorlik doirasida 2024-yil 18-avgustda O‘zbekiston Respublikasi Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi hamda Afg‘oniston Konchilik va neft vazirligi o‘rtasida muhim kelishuvlar imzolandi. Ushbu kelishuvlar asosida “Afg‘on-Tojik” neft-gaz havzasida qidiruv ishlari, Bomiyon viloyatida temir rudalari zaxiralarini o‘rganish hamda Zobul viloyatida mis konlari bo‘yicha istiqbolli maydonlarni tadqiq etish ishlari amalga oshirilmoqda. Shu bilan birga Afg‘onistonda maxsus “Harakatlar rejasi” asosida qo‘shma loyihalar yo‘lga qo‘yilgan.
Afg‘oniston bilan hamkorlikning muhim yo‘nalishlaridan biri kadrlar tayyorlashdir. Bugungi kunga qadar 40 nafar afg‘onistonlik talaba O‘zbekiston Geologiya fanlari universitetida tahsil oldi. Bu esa mintaqaviy ilmiy integratsiya va barqarorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Shuningdek, Afg‘oniston Islom Amirligining Balx viloyatida joylashgan Muhammad Jandagar investitsion blokining MJ2001-sonli profili hududida 2D seysmik qidiruv ishlarini samarali tashkil etish va amalga oshirish maqsadida keng qamrovli tajriba-sinov ishlari o‘tkazildi. Ushbu tajriba-sinov ishlarining asosiy maqsadi – hududning geologik tuzilishini chuqur o‘rganish, neft va gaz salohiyatiga ega bo‘lgan istiqbolli qatlamlarni aniqlash, shuningdek, 2D seysmik tadqiqot ishlarini olib borishda qo‘llaniladigan zamonaviy geofizik uskunalar va texnologiyalarning samaradorligini baholashdan iborat bo‘ldi. Tajriba-sinov jarayonida seysmik maʼlumotlarni yig‘ish, ularni dastlabki qayta ishlash va tahlil qilish ishlari yuqori aniqlikda amalga oshirildi. Keng qamrovli tajriba-sinov ishlari natijasida 20002-piketdan boshlab 2D seysmik qidiruv ishlari boshlandi. Profilning umumiy uzunligi 60,0 pogon kilometrni tashkil etib, boshlanish qismi tog‘li va noqulay relyef sharoitida joylashgan. Qiyin hududlarda buldozerlar yordamida yer tekislanib, seysmik tadqiqotlar uchun qulay shart-sharoit yaratildi. Amalga oshirilgan ishlar natijasida bugungi kunga qadar 17,75 pogon kilometr masofada seysmik qidiruv ishlari muvaffaqiyatli bajarildi.
O‘zbekiston Respublikasi va Afg‘oniston Islom Amirligi o‘rtasidagi Davlatlararo Bitim doirasida “Uzbek Overseas Geology Company” kompaniyasi “Muhammad-Jandagar” investitsiya blogida 2D usulida kompleks seysmik qidiruv ishlarini olib bormoqda. Loyihadan ko‘zlangan maqsad – mintaqaning geologik tuzilishini mofassallash va uglevodorod resurslarini o‘zlashtirish uchun istiqbolli ob’ektlarni aniqlashdan iborat. Hozirgi vaqtga qadar geologik-geofizik ma‛lumotlarni umumlashtirish va tahlil qilish asosida paleogen yotqiziqlarining (Buxoro gorizonti) strukturaviy-tektonik modeli ishlab chiqildi.
Tadqiqotlar natijasida asosiy tektonik elementlarning chegaralari aniqlashtirildi va hududning neft-gazga boylik salohiyati yuqori ekanligi tasdiqlandi.
Bugungi kunda bo‘r va yura davri yotqiziqlari bo‘yicha arxiv hamda yangi ma’lumotlarni raqamli muhitga integratsiya qilish ishlari davom ettirilmoqda. Bashoratlarning yuqori aniqligini ta‛minlash maqsadida maxsus dasturiy majmuada quduq ma‛lumotlarining yagona bazasi shakllantirilmoqda.
“Uzbek Overseas Geology Company” MCHJ 2026-yil 1-choragida Pokistonning Habib Rafiq Enginnering Pvt. Ltd. kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi
HRL delegatsiyasiga O‘zbekistonda tog‘-kon sanoati va geologiya sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, erishilayotgan natijalar taqdimot qilindi. O‘z navbatida mehmonlar Pokistondagi foydali qazilmalarni o‘zlashtirishda O‘zbekiston tajribasidan foydalanishga va bu borada hamkorlikda ishlashga qiziqish bildirdi. Shuningdek, “HRL” hamda “UOGC” o‘rtasida “yo‘l xaritasi”ni imzolash masalalarini muhokama qilindi.
Bu kabi keng qamrovli faoliyat faqat iqtisodiy samara bilan cheklanib qolmay, balki ilmiy, texnologik va diplomatik hamkorlikni ham mustahkamlamoqda. Geologiya bugungi kunda faqat konlarni izlash emas, balki davlatlar o‘rtasida ishonch, hamkorlik va barqaror rivojlanishni ta‛minlovchi strategik sohaga aylanmoqda.
“Uzbek Overseas Geology Company” MCHJ O‘zbekistonning geologiya sohasidagi yangi qiyofasini shakllantirib, xalqaro loyihalar orqali iqtisodiy o‘sish, ilmiy taraqqiyot va diplomatik ishonchni birlashtiruvchi muhim platforma sifatida faoliyat yuritmoqda.
Hurmatli hamkasblar va sohadoshlar!
“Uzbek Overseas Geology Company” MCHJ jamoasi nomidan barchangizni Butunjahon metrologiya kuni munosabati bilan samimiy tabriklaymiz!
Barcha metrologiya va geologiya sohasi mutaxassislariga mustahkam sog‘liq, ilmiy izlanishlarda ulkan yutuqlar va yangi kashfiyotlar tilaymiz. Faoliyatingiz doimo aniqlik, ishonch va taraqqiyotga xizmat qilsin!

На пути к точности и прогрессу: новая эра международных геологических проектов
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25 января 2025 года, при учредительстве АО «Узбекгеологоразведка» и АО «Узбекгеофизика» была создана ООО «Uzbek Overseas Geology Company», специализирующаяся на проведении геологической разведки и геологических исследований за рубежом. Это постановление ознаменовало новый этап в геологической сфере нашей страны, расширив ее возможности для активного участия на международной арене в поиске полезных ископаемых и их промышленном освоении.
Устойчивое обеспечение экономики Узбекистана необходимым сырьем, выявление новых месторождений и их эффективное освоение являются сегодня стратегически важными задачами. В этой связи формируется «Uzbek Overseas Geology Company» не только как организация, осуществляющая геологическую разведку, но и как современная платформа, внедряющая передовые технологии, цифровые решения и инновационные подходы.
На сегодняшний день компания осуществляет свою деятельность на территории Республики Монголия, Исламского Эмирата Афганистан и Иорданского Хашимитского Королевства. Это демонстрирует потенциал Узбекистана в геологической сфере на международной арене и формирует новые направления экономической дипломатии.
В рамках сотрудничества в направлении Афганистана 18 августа 2024 года были подписаны важные соглашения между Министерством горнодобывающей промышленности и геологии Республики Узбекистан и Министерством горнодобывающей промышленности и нефти Афганистана. На основе этих соглашений ведутся разведочные работы в Афгано-Таджикском нефтегазовом бассейне, исследования запасов железной руды в Бамианской области и разведка перспективных участков месторождений меди в Забулской области. Одновременно в Афганистане запущены совместные проекты на основе специального «Плана действий».
Одним из важных направлений сотрудничества с Афганистаном является подготовка кадров. На сегодняшний день в Университете геологических наук Узбекистана прошли обучение 40 афганских студентов. Это будет способствовать укреплению региональной научной интеграции и стабильности.
Кроме того, в районе профиля MJ2001 инвестиционного блока Мухаммад Джандагар, расположенного в провинции Балх Исламского Эмирата Афганистан, были проведены масштабные пилотные испытания с целью эффективной организации и проведения 2D сейсморазведочных работ. Основная цель этих пилотных испытаний заключалась в глубоком изучении геологической структуры района, выявлении перспективных пластов с нефтегазовым потенциалом, а также оценке эффективности современного геофизического оборудования и технологий, используемых при проведении 2D сейсморазведочных работ. В ходе пилотных испытаний сбор сейсмических данных, их первичная обработка и анализ проводились с высокой точностью. В результате масштабных пилотных испытаний началась 2D сейсморазведочные работы с пикета 20002. Общая длина профиля составляет 60,0 погонных километров, при этом начальная часть расположена в гористой и труднопроходимой местности. В труднопроходимых районах для выравнивания грунта использовались бульдозеры, создавая благоприятные условия для сейсмических исследований. В результате проведенных работ на сегодняшний день успешно завершены сейсморазведочные работы на участке протяженностью 17,75 погонных километров.
В рамках Межгосударственного соглашения между Республикой Узбекистан и Исламским Эмиратом Афганистан компания «Uzbek Overseas Geology Company» проводит комплексные сейсморазведочные работы в инвестиционном блоке Мухаммад-Джандагар с использованием 2D-метода. Цель проекта – уточнение геологической структуры региона и выявление перспективных объектов для разработки углеводородных ресурсов. На сегодняшний день на основе обобщения и анализа геологических и геофизических данных разработана структурно-тектоническая модель палеогеновых отложений (Бухарский горизонт).
В результате исследований определены границы основных тектонических элементов и подтвержден высокий нефтегазовый потенциал региона.
На сегодняшний день продолжается работа по интеграции архивных и новых данных по меловым и юрским отложениям в цифровую среду. Для обеспечения высокой точности прогнозов формируется единая база данных скважин в специальном программном пакете.
В первом квартале 2026 года ООО «Uzbek Overseas Geology Company» провело встречу с представителями пакистанской компании «Habib Rafiq Enginnering Pvt. Ltd.».
Делегации HRL была представлена информация о реформах, проводимых в горнодобывающей промышленности и геологии Узбекистана, и достигнутых результатах. В свою очередь, гости выразили заинтересованность в использовании опыта Узбекистана в освоении минеральных ресурсов Пакистана и совместной работе в этом направлении. Также обсуждались вопросы подписания «дорожной карты» между «HRL» и «UOGC».
Такая масштабная деятельность не ограничивается экономическими выгодами, но также укрепляет научно-техническое и дипломатическое сотрудничество. Сегодня геология становится не только поиском месторождений, но и стратегической областью, обеспечивающей доверие, сотрудничество и устойчивое развитие между странами.
ООО «Uzbek Overseas Geology Company» формирует новый образ Узбекистана в области геологии и выступает важной платформой, объединяющей экономический рост, научный прогресс и дипломатическое доверие посредством международных проектов.
Уважаемые коллеги!
От имени команды ООО «Uzbek Overseas Geology Company» мы искренне поздравляем вас всех со Всемирным днем метрологии!
Желаем всем специалистам в области метрологии и геологии крепкого здоровья, больших достижений в научных исследованиях и новых открытий. Пусть ваша деятельность всегда служит точности, доверию и прогрессу!