O‘zbekiston va Afg‘oniston geologiya sohasida strategik hamkorlikni boshladi!
O‘zbekiston Respublikasi Geologiya va tog‘-kon sanoati vazirligi hamda Afg‘oniston Islom Amirligining Tog‘-kon sanoati va neft vazirligi o‘rtasida yangi kelishuv imzolandi. Kelishuv doirasida
🔹 Afg‘oniston hududida joylashgan Muhammad-Jandagar, Shamar va Ahmadobod bloklarida uglevodorod qazilmalarini qidirish va geologik-qidiruv ishlari amalga oshiriladi;
🔹 Qazib chiqarish huquqi ustuvor ravishda O‘zbekiston tomoni tuzadigan Operatsion kompaniyaga beriladi;
🔹 Geofizik tadqiqotlar, hisobotlar va texnik-iqtisodiy asoslar tayyorlash ishlari o‘zbek mutaxassislariga yuklatiladi;
🔹 Afg‘oniston tomoni loyihalarga eksklyuziv huquq berilishi va zarur ruxsatlarni taqdim etishni kafolatlaydi;
📚 Shuningdek, ikki tomonlama salohiyatni oshirish dasturlari, mutaxassislar almashinuvi va amaliyotlar ham nazarda tutilgan. Barcha ma’lumotlar maxfiyligi va axborot almashinuvi xalqaro me’yorlar asosida ta’minlanadi.
Bu kelishuv nafaqat ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stona aloqalarni mustahkamlaydi, balki mintaqadagi tabiiy resurslarni o‘rganishda yangi davrni boshlaydi! Kelishuv 2 yillik eksklyuziv muddatga ega bo‘lib, keyingi bosqichda xalqaro tajribalar asosida hamkorlik yanada kengaytiriladi.

Узбекистан и Афганистан начали стратегическое сотрудничество в области геологии!
Подписано новое соглашение между Министерством геологии и горнодобывающей промышленности Республики Узбекистан и Министерством горнодобывающей промышленности и нефти Исламского Эмирата Афганистан. В рамках соглашения
🔹 Разведка и геологоразведка углеводородов будут осуществляться на блоках Мухаммад-Джандагар, Шамар и Ахмадабад, расположенных в Афганистане;
🔹 Право на добычу будет предоставлено в приоритетном порядке операционной компании, созданной узбекской стороной;
🔹 Геофизические исследования, отчеты и подготовка технико-экономических обоснований будут поручены узбекским специалистам;
🔹 Афганская сторона гарантирует предоставление исключительных прав на проекты и выдачу необходимых разрешений;
📚 Также предусмотрены двусторонние программы по наращиванию потенциала, обмену специалистами и стажировкам. Конфиденциальность данных и обмен информацией будут обеспечены в соответствии с международными стандартами.
Данное соглашение не только укрепит дружеские отношения между двумя странами, но и откроет новую эру в изучении природных ресурсов региона! Соглашение рассчитано на 2 года, и на следующем этапе сотрудничество будет расширено с учетом международного опыта.